Nyheter

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Hotet på en vägg inne på Varagårdsskolan. Som på onsdagen fick ledningen att besluta om stängning.
SKOLAN Uppdaterad På onsdagsmorgonen skickades eleverna på Varagårdsskolan hem sedan skolledningen beslutat att stänga skolan. Skälet var ett hotfullt meddelande som klottrats på en vägg inne på skolan. På eftermiddagen kom beskedet att på torsdag är det business as usual på både Varagårdsskolan och intilliggande två förskolor.

Under onsdagsmorgonen upptäcktes ett hotfullt meddelande riktat allmänt mot skolan, klottrat inne på Varagårdsskolan i Bjuv. Polisen var på plats och skolledningen beslutade att stänga skolan under dagen. Samtliga vårdnadshavare kontaktades och ombads att hämta eleverna i förskolan medan F-6 skulle hämtas på biblioteket i Bjuv och Åk 7-9 skickades hem med kontakt vårdnadshavare - personalen.

Nytt besked utlovades till onsdag eftermiddag och detta kom också via ett pressmeddelande från kommunhuset:

- För elevernas säkerhet och för att ge oss möjlighet att arbeta och utreda händelsen, valde vi att stänga förskolorna och skolan, säger Karolin Molén, verksamhetschef för förskola och grundskola. Vi har haft samtal med olika aktörer och inte fått till oss någon ny information som innebär att vi behöver utöka säkerheten. Därför har vi fattat beslutet att öppna skolan igen imorgon torsdag.

Samtal om vad som hände
Under torsdagen kommer skoldagen att följa det vanliga schemat. Tid kommer att ges att samtala om det som har inträffat. Personal från elevhälsan och räddningstjänsten kommer att finnas på plats för att ge extra stöd.

- Skolans personal och elevhälsan är förberedda och kommer under morgonen möta eleverna och ge dem tid att samtala om det som har inträffat, säger Karolin Molén. Allt för att skapa en trygg miljö för våra elever och vår personal.

Måste tas på allvar
Själv fick jag veta om händelsen genom att kolla ett varv på Facebook.

- Det var om att det skulle bli skolskjutning snart, står på någon vägg i skolan, så de skickade hem alla eleverna, polis har varit på plats, skrev en förälder.

Det dröjde inte länge innan diskussioner och spekulationer om vilken skola som var hotad, dök upp på flera olika håll på Facebook och andra källor. Oroliga föräldrar delade snabbt vad de hört och visste. Många blev nervösa eftersom de fortfarande inte hade blivit uppringda av skolans personal. Någon ville ha uppgift om en ”säker källa” för att avgöra att pratat om hot inte var fake news. Ytterligare någon påpekade samhällskostnaden för ett sådant här ”pojkstreck”, som många menade att det rör sig om. En tyckte synd om den som skrivit. Trodde hen skulle ha en jobbig tid framför sig. Tänk bara att förklara för föräldrarna.

Kommunen bekräftade
Men på Bjuvs kommuns egen sida bekräftades ryktena om att hela Varagårdsskolan, inklusive de två förskolorna där, skulle tömmas på barn. Som skolan bad vårdnadshavarna hämta.

Barn och unga av idag hämtar input och inspiration till mycket från oändligt många fler källor än vi gjorde som unga. Tekniken ger oss berättelser och bilder direkt från skolskjutningar, terrordåd i form av sprängningar, skjutnin på gar osv. Den typen av händelser formligen sköljer idag över alla som har tillgång till något så enkelt som en mobiltelefon. Vilket ju merparten av de unga har.

Nu gäller uppmärksamhet
En kvinna skrev att hade något sådant här hänt som det som hände på Varagårdsskolan när hon var ung – hade det gått obemärkt förbi. Grejen är att inget mer av det ”gamla Sverige” tycks finnas kvar. Nu gäller det istället att vara uppmärksam så man inte kommer i vägen för någon galning med mord i blick.

Innan jag hörde om Varagårdsskolan idag hann jag läsa nyheten om att en man kapat en lastbil i Tyskland och kört in i ett antal andra bilar. Polisen klassade det direkt som en terrorhandling.

Ni som läser bjuvsnytt.se vet att jag själv var inne på Åhlénsvaruhuset i Stockholm när terroristen Akilov först körde ihjäl människor Drottninggatan och till sist rammade varuhusets ena vägg. För att med en sprängladdning som låg i passagerarsätet krascha hela bygget. Med underliggande T-centralen inunder….

Skolans beslut naturligtvis rätt
På Varagårdsskolan handlar det säkert bara om någon unge som tyckte han eller hon ville bryta tristessen i skolan och få en ledig dag.

Men med det tilltagande våldet numera också tätt intill oss ”vanliga dödliga” gjorde skolledningen förstås rätt i att avbryta undervisningen och skicka hem barnen.

Marianne Rönnberg Galmor

SÖK

GÅNG

Event om häxprocesserna i Älvdalen

15-05-2020

KULTUR Författaren Annika Andebark, Billesholm, håller minnesevent om häxprocesserna i Älvdalen.  Är du nyfiken så finns hon imorgon lördag 16 maj på Bjuvs bibliotek mellan kl 10-13. Lördagen den 16 maj...

Läs mer

Ekeby möbler dementerar skvaller

13-03-2020

DEMENTI Emma Persson på Ekeby Möbler informerar kring ett rykte som går i byn:   - Vi har fått information om att ett rykte florerar här i vår by om att Ekeby...

Läs mer

Tips- och trimbingo skjuts upp

13-03-2020

FRITID Friluftsfrämjandet Söderåsen skjuter upp starten på tips- och trimbingo p.g.a risken för smitta för deltagarna. Och önskar alla varmt välkomna lite senare i år.

Läs mer

Dags för sportlov i Bjuvs kommun

11-02-2020

LOV Vecka 8 är det sportlov i Bjuvs kommun och då blir det ett blandat sportlovsprogram med flera olika aktiviteter för barn och unga. Men redan den 14 februari -...

Läs mer

"Det är en konst att höras"

11-02-2020

KULTUR " Det är en konst att höras" heter en föreläsning på Bjuvs bibliotek den 5 mars kl. 18.30 av Jessica Hallbäck. Jessica Hallbäck har blivit känd för sina samhällskritiska och...

Läs mer

Mat kultur och språk - Björn Ylipää

24-01-2020

POTATISMAGI Föreläsning med Björn Ylipää tisdagen den 11 februari kl. 18.30 på Bjuvs bibliotek. Mandelpotatisen rycks ur jorden, den umamifyllda smaken kommer från karaktärsskapande kriterierna som platsen där den växt ger...

Läs mer

Helena Kubicek Boye pratar deckare och v…

24-01-2020

KULTUR Helena Kubicek Boye kommer både att prata om sina deckare och boken om att vinterbada den 28 januari kl. 18.30 på Bjuvs bibliotek. Vad har en bok om att simma...

Läs mer

Skånetrafiken kommer till Bjuvs bibliote…

06-11-2019

RESA Onsdagen den 13 november kl 15-17  kommer Skånetrafiken till biblioteket i Bjuv och informerar om det nya biljettsystemet och visar hur den nya appen fungerar. Välj vilken tid som passar...

Läs mer

100 årsfest för Gunnar Hellsing

24-09-2019

KRAKEL SPEKTAKEL Lördagen den 28 september uppmärksammar Bjuvs bibliotek att barnboksförfattaren och "pappan" till bla Krakel Spektakel och Kusin Vitamin skulle ha fyllt 100 år i år. Kalaset börjar kl...

Läs mer

Skånsk deckarlördag på Bjuvs bibliotek

24-09-2019

DECKARE Den 12 OKTOBER kl. 12.30 kan du på Bjuvs bibliotek möta deckarparet Olséni & Hansen och författaren Anna Bågstam som skriver deckare i Skånemiljöer. BIbblan bjuder på lite mingelmat innan...

Läs mer

Klippans Konsthall 15 år

14-05-2019

KONST Klippans kommun och Klippans konstförening bjuder in till att fira Klippans Konsthall med en jubileumsutställning under två veckor, 18 maj-2 juni 2019. Utställningen tar en titt på hur det...

Läs mer

Kalas, Alfons Åberg!

29-01-2019

Med Sagofén Isadora. Lördagen 2 februari kl. 11.00. Tid ca 30 min. En föreställning efter Gunilla Bergströms älskade barnboksklassiker Kalas, Alfons Åberg! Gratis biljetter finns att hämta på biblioteken 14 dagar före föreställningen. Ålder 3-5 år.

Läs mer

Hennes farfar försökte mörda Adolf Hitle…

16-11-2018

AKTUELLT - Hur präglas man av en hjältefarfar man aldrig fick träffa? Och hur påverkade hans hjältemod familjens liv? Missade du när Barbara Fellgiebel var på Bjuvs bibliotek och berättade...

Läs mer

Fokus på mat och klimat

26-09-2018

HÄLSA Under två veckor i oktober kan du lära dig mer om hur mat och miljöpåverkan hänger ihop i föreläsningsserien Mat och Klimat på biblioteket i Bjuv. Bland föreläsarna finns bland...

Läs mer

Tipsa redaktionen

Har du något du något tips som du vill att vi skriver om på denna sida?

Skicka in ditt tips här »

Citera oss gärna men glöm inte ange källan.

För insänt men ej beställt material ansvaras ej.

Om oss

BJUVSNYTT
c/o Galmor
Fotbollsgatan 7
263 32 HÖGANÄS

Ansvarig utgivare för webbtidningen www.bjuvsnytt.se är Marianne Rönnberg Galmor.
Utgivaren är utsedd av Myndigheten för radio och tv.

bjuvsnytt.se är del av det Pressetiska systemet.


E-post. redaktionen på bjuvsnytt

Läs mer om bjuvsnytt.se här

Annonsera på bjuvsnytt.se. Tel: 0705725453 - Joseph Galmor.

Storlek mm - Info här »